DOLAR

27,5021$% 0.18

EURO

28,8368% 0.14

STERLİN

33,2474£% 0.14

GRAM ALTIN

1.611,72%-0,07

ÇEYREK ALTIN

2.697,00%-0,07

BİTCOİN

759598฿%-1.49214

a
  • Mavi Vatan
  • Gündem
  • Lübnan: İsrail ile nihai anlaşma tasarısında tüm haklarımız korundu

Lübnan: İsrail ile nihai anlaşma tasarısında tüm haklarımız korundu


Lübnan Cumhurbaşkanlığı ofisinin yayımladığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın, ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein’dan teslim aldığı nihai anlaşma tasarısı hakkında değerlendirmede bulunuldu.


Açıklamada, “Lübnan Cumhurbaşkanı’nın İsrail ile deniz sınırı çizimine ilişkin ABD’den teslim aldığı nihai anlaşma tasarısı, Lübnan’ın doğal kaynakları üzerinde tüm haklarını ve taleplerini karşılıyor.” ifadeleri kullanıldı.


Açıklamada, Avn’ın İsrail ile nihai anlaşmanın en kısa zamanda duyurulmasını ümit ettiği ve resmi duyurundan önce bazı görüşmeler yapacağı bilgisi yer aldı.


Lübnan Meclis Başkan Yardımcısı İlyas Ebu Saab, İsrail ile deniz sınırı anlaşmasına ilişkin müzakerelerde iki tarafın taleplerini karşılayan bir çözüme ulaştıklarını duyurmuştu.


İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığı


İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.


İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.


Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile bir yıldır askıda olan dolaylı müzakerelere yeniden başlanması için 14 Haziran’da, arabulucu ABD’li diplomat Amos Hochstein ile bir araya gelmişti.


Hochstein, son olarak 9 Eylül’de Beyrut’ta bazı temaslarda bulunmuş ve anlaşmaya varılması hususunda iyimser olduğunu ifade etmişti. Lübnan Cumhurbaşkanı da 19 Eylül’de İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindiğini, teknik detaylar üzerinde görüşmelerin yapıldığını belirtmişti.


Lübnan ve İsrail, deniz sınırının çizilmesi konusunda 2 Ekim’de ABD’den gelen “yazılı teklifi” teslim aldıklarını açıklamıştı.


Son düzlükte tansiyon yine yükselmişti


Lübnan, ABD’den gelen yazılı teklife 4 Ekim’de “bazı değişikliklerin talep edildiğini” içeren bir yanıt verdiğini açıklamıştı.


İsrail Başbakanı Yair Lapid’in 6 Ekim’de anlaşma taslağında Beyrut’un değişiklik taleplerini reddettiği bildirilmişti.


Lapid’in, “Lübnan’ın anlaşma metninde yapılmasını istediği değişiklikleri kabul etmediği ve müzakere ekibine bunları reddetmesi talimatı verdiği” belirtilmişti.


İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da Hizbullah’ın İsrail’in altyapısına zarar vermeye kalkışması durumunda Lübnan’ın ödeyeceği askeri bedelin “ağır olacağı” tehdidinde bulunmuştu.


İsrail’in daraltılmış güvenlik kabinesi aynı gün gerçekleştirdiği toplantısında, Gantz, müzakerelerdeki olumsuz gelişmeler üzerine orduya sınırda “saldırgan veya savunma odaklı her türlü senaryoya hazırlık yapılması” talimatı vermişti.


Son tıkanmanın ardından, ABD’li diplomat ve arabulucu Amos Hochstein, hafta sonu boyunca taraflarla görüşmeler gerçekleştirdi ve müzakerelerde aşama kaydedildi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0