DOLAR

31,3677$% 0.42

EURO

34,0595% 0.51

STERLİN

39,7661£% 0.47

GRAM ALTIN

2.101,43%2,38

ÇEYREK ALTIN

3.529,00%2,23

BİTCOİN

1954769฿%1.82795

a
  • Mavi Vatan
  • Gündem
  • İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler:Yangın düne göre etkisini yitirdi, iş araçlarıyla destek sağlıyoruz

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler:Yangın düne göre etkisini yitirdi, iş araçlarıyla destek sağlıyoruz

Güngör çöplüğünde çıkan yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Kontrollü şekilde devam eden yangına iş araçları müdahale ediyor.

Lefkoşa İtfaiye Şubesi ekiplerinin yangına müdahalesi sürerken, İçişleri Bakanlığı da iş araçlarıyla yangını söndürme çalışmalarına destek veriyor.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Güngör Katı Atık Depolama Alanı’na giderek çalışmaları yerinde inceledi.

BRT’de yayınlanan ’17. Saat’ programına katılan Bakan Öztürkler, yangının ‘kontrollü’ olduğunu ve söndürme çalışmalarının devam ettiğni, iş araçlarıyla destek sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Güngör Atık Depolama Sistemi’nde sık sık yangın çıktığına dikkat çeken Öztürkler, bunun üzüntü verici olduğunu, çıkan dumandan insan sağlığının olumsuz etkilendiğini belirtti ve denetiminin önemini vurguladı.

Öztürkler, “Denetimin artarak devam etmesi gerekmektedir. Niye bu kadar sık yangınlar çıkıyor, atıklarla ilgili soruşturma yapılmalı. Daha önce de defalarca aynı yerde yangın çıktı. Bu üzüntü verici, buradan çıkan dumandan bölgedeki insanlar da sağlık açısından olumsuz etkileniyor. Buraya önem veriyoruz , iş araçları olarak destek vermeye çalışıyoruz. Yangın düne göre daha kontrol edilmiş durumda ancak istenilen noktada değil buradaki mücadeleyle bu yangın inşallah en erken zamanda söner.” dedi.

Bakan Öztürkler, Turizm ve Çervre Bakanlığı’nın denetimi altında olan Güngör Katı Atık depolama alanında denetimlerin düzenli bir şeklde yapılmasının önemine de işaret etti.

Öztürkler, sürecin yönetimiyle ilgili kısa ve orta vadede neler yapılması gerektiğini değerlendireceklerini ve gerken adımları atacaklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Güngör çöplüğü için ihaleye çıkılması gerektiğini ifade ederek, İhale yapılmadığı için sözkonusu şirketin ihalesi uzatıldı. Burada şartnamenin doğru hazırlanarak profesyonel bir ihaleye çıkılması gerekiyor bunun da takipçisi olacağız.” dedi.

Yerel yönetimler ve transfer istasyonlarıyla ilgili bir çalışma olacak mı sorusuna da Bakan Öztürkler, bundan sonrası için sürecin doğru projelerle doğru şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Öztürkler, “Bu komple düşünülmesi ve tartışılması gereken bir nokta. Bizlerin ve yerel yönetimlerin tecrübesini bu ihaleye katarak 11 belediyenin atıklarını bıraktığı bir noktanın, atıkaların ayrıştırılması noktasında doğru mu yapılıyor diye daha sıkı denetimler ortaya konulmalı. Ciddi bir yetki karmaşası da var. Bu karmaşanın kaldırılması için hem içişleri hem de turizm bakanlığının hem de çevre mühendislerinin tecrübesinin ihaleye yansıması gerekiyor. Şu andaki yangını şirkete bağlamak da doğru olmaz, geçmişten bugüne neler yapıldığının çok ciddi şekilde analizlerinin yapılıp bundan sonraki sürecin doğru yönetilmesi gerekiyor. Hem yerel yönetimlerin hem çevre mühendislerinin katkılarıyla doğru planlama şart. Biz de üzerimize düşen sorumluluk çerçevesinde katkı koyacağız.” dedi. BRT

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0