13 Mayıs 2021

Rum, Yunan, İsrail ve BAE Dışişleri Bakanları Baf’ta biraraya geliyor

Rum yönetimi, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanları’nın 16-17 Nisan’da Baf’ta bir araya geleceği bildirildi.

Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre toplantıya Rum yönetimi adına Nikos Hristodulidis, Yunanistan adına Nikos Dendias, İsrail adına Gabi ashkenazi ve BAE adına da Abdullah Bin Zayed Al Nahyan (video konferans yöntemiyle) katılacak. BAE Dış Konular eski bakanı ve BAE Devlet Başkanı’nın diplomatik danışmanı Enver Gargaş’ın Baf’taki toplantıda hazır bulunacağı bildirildi.

İsrail -BAE  ilişkilerindeki normalleşmeden sonra ilk kez bir araya gelecek olan 4 Dışişleri Bakanı Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Arap Körfezi’ndeki gelişmeleri, Suriye, Libya ve Yemen’deki durumu ele alacak. 4 ülkenin bakanlık bürokratları da koronavirüs pandemisi ve etkilerini göğüsleme, ekonomik işbirliği, enerji, turizm, kriz yönetimi  ile gençler ve yüksek eğitim/araştırma kurumları düzeyindeki değişimin genişletilmesi konularını görüşecek.  Dörtlü görüşmenin tamamlanmasının ardından bakanlar, 17 Nisan’da saat 17.30’da  açıklama yapacak.

Rum Dışişleri Bakanı’nın bu toplantı çerçevesinde Yunan ve İsrail’li denkleri ve Enver Gargaş ile ikili görüşmeler  yapacağı da kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir