13 Mayıs 2021

Guterres, Cenevre’de ‘yeterli ortak zemin’ arayacak

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cenevre zirvesindeki esas amacının, taraflar arasında ‘yeterli ortak zeminin’ bulunup bulunmadığını anlamak olacağı açıklandı. Zirveyle ilgili prosedürlerin ise pandemi yüzünden henüz tamamlanamadığı kaydedildi.

Kıbrıs Haber Ajansı (CNA)’ya konuşan üst düzey bir diplomatik kaynak, her şeyin Cenevre’de yapılacak görüşmelere bağlı olduğunu belirterek, zirve ile ilgili prosedürlerin Covid-19 salgını nedeniyle henüz tamamlanamadığını da kaydetti.

CNA’ye konuşan kaynak, Guterres’in Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un, dün liderlerle görüşmesinin ardından, New York’a giderek, Genel Sekreter ile görüşeceği ve zirveyle ilgili prosedürün belirleneceğini belirtti. Kaynak, bu noktada zirvenin nasıl ve ne şekilde gerçekleştirileceğinin pandeminin gidişatına bağlı olduğunu, son sözün BM’nin sağlık uzmanlarda olduğunu sözlerine ekledi.

AB’nin zirvede gözlemci olarak bulunup bulunmayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan kaynak, Türk tarafının, AB’nin katılımı konusunda isteksiz olduğu, konunun Türkiye ile AB arasında halledilmesinin beklendiğini ifade etti.

Öte yandan, Türkiye ile Yunanistan arasında devam eden istişari görüşmelerin önemine de dikkat çeken kaynak, bu bağlamda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 14 Nisan’da yapacağı Türkiye ziyaretinin bazı şeylerin açığa kavuşması açısından kritik olacağını kaydetti. Dendias’in muhatabı Mevlut Çavuşoğlu ile hem zirveyi hem de diğer konuları masaya yatıracağını ifade eden kaynak, Yunan Bakanın, görüşmeden sonra Lefkoşa’ya gelip Rum yetkilileri bilgilendirmesinin beklendiğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir