2 Ağustos 2021

Doğu Akdeniz’de tek gerçekçi yol Türkiye

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun araştırmalarına göre, Doğu Akdeniz yaklaşık olarak 1,7 milyar varil petrol ve 122 trilyon fit küp gaz potansiyeline sahip. Bu rant dünya devlerinin iştahını kabartıyor. Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının taşınması konusunda en güvenli yol Türkiye’de geçiyor. Fakat Rum yönetimi ve İsrail, enerjiyi AB’ye ulaştıracak denizden geçen bir boru hattı için çabalıyor.

TEK GERÇEKÇİ YOL TÜRKİYE

Rum yönetimi her ne kadar bu doğalgazın Avrupa’ya Türkiye’yi ekarte ederek deniz yoluyla borularla taşınabileceğini savunsa da bu imkansızdır. Doğal gazın çıkarılmasında ve Avrupa’ya ulaştırılmasına en önemli formül “en ucuz, en hızlı ve en güvenilir” olarak açıklanabilir. Bu formüldeki üç etken de Türkiye’yi işaret ediyor.

DENKLEME SU DA GİRECEK

Doğu Akdeniz’de önümüzdeki günlerde enerji denklemine su da girecektir. Geçmişte Doğu Akdeniz’de Mersin üzerinden İsrail’e dek uzanan su ve doğal gaz hattı, yeniden gündeme gelecektir. İnsan vücudunun yüzde 70’i sudur, petrol değil. O yüzden temiz suya erişim, bu coğrafya için önümüzdeki 30 yıl boyunca çok daha önemli bir hal alacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir