13 Mayıs 2021

Cenevre öncesinde Hristodulidis Atina’da, Dendias Ankara’da olacak

Cenevre’deki gayriresmî 5+1 konferansa sayılı günler kala perde gerisi diplomasi yoğunlaşıyor.

Rum basını, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Atina’da Yunan dengi Nikos Dendias’la bir araya geleceğine, Dendias’ın Hristodulidis’le görüşmesinin hemen ardından Türkiye’ye giderek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğine, ardından Çavuşoğlu’nun KKTC’yi ziyaret edeceğine dikkat çekti. 

Politis Kıbrıs ile ilgili gayriresmî konferanstan önce Hristodulidis’in bugün Atina’da, Yunan ve Lübnanlı denkleri ile üçlü görüşme yapacağını, bu çerçevede Yunan dengi Dendias ile baş başa görüşme de yapacağını yazdı, bu görüşmenin Dendias’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinden saatler önce gerçekleşeceğine vurgu yaptı.

Habere göre Dendias’ın Ankara’ya somut mesajlar götürmesi maksadıyla, Lübnan’la üçlü görüşmenin gündeminde -üç ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, yeni tip koronavirüs pandemisinin etkileriyle mücadele, Lübnan-AB ilişkileri haricinde- bölgesel gelişmeler bağlamında Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin de geniş ölçekte yer alması bekleniyor.  

Gazete “Kıbrıs İçin Maraş” isimli inisiyatifin dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki özel temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar ile görüşerek, Genel Sekreter Guterres’e iletilmek üzere bir mektup verdiğini de yazdı.

Habere göre mektupta Guterres’ten “yarından itibaren, 2017 Guterres Çerçevesi’ni, bir ara anlaşma olarak kabul edip imzalamaları için taraflara bütün nüfuzunu kullanması” istendi.

Öte yandan Fileleftheros  “Önce Ankara Sonra Cenevre… Çavuşoğlu ile Dendias’ın Görüşeceği Konular Listesi Uzun” başlıklı haberinde, Dendias’ın Cenevre konferansına 10 gün kala gerçekleşecek bugünkü Ankara ziyaretinde Türk dengi Çavuşoğlu ile görüşecek birçok konusu olduğunu, Kıbrıs sorununun da ele alınacağını ancak Cenevre’de sadece bu konuyla ilgilenecekleri için bugünkü görüşmelerinde çok ağırlık vermelerinin beklenmediğini yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir