18 Haziran 2021

14 bin öğrencinin adaya gelerek eğitimlerine devam etmesi amaçlanıyor

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Nisan ayının ilk haftası okullarda hibrit (yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin bir araya geldiği, seyreltilmiş) eğitimin başlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Okullarda kaliteli eğitim verilmesi adına aşı programı üzerinde de çalıştıklarını dile getiren Amcaoğlu, Kolej Giriş Sınavı’nın da büyük ihtimalle tek sınava düşürüleceğini söyledi.
Yükseköğrenimde yaşanan sorunların giderilmesi ve öğrencilerin yüz yüze eğitime devam edebilmeleri için de gerekli adımların atıldığını dile getiren Amcaoğlu, 6 bin öğrencinin adaya geldiğini ve ay sonuna kadar da 14 bin öğrencinin adaya gelerek eğitimlerine devam etmesinin sağlanacağını söyledi.

Amcaoğlu, eğitim eşitliğinin her çocuğun Anayasal hakkı olduğunu vurgulayarak, eğitim eşitliğinin sağlanması adına adım attıklarını ve amaçlarının tek bir çocuğun dahi eğitim erişimi sorunu yaşamaması olduğunu vurguladı.

Ülkede 82 bin öğrencinin yaklaşık 70 bine yakınının yabancı uyruklu öğrenci olduğuna dikkat çeken Amcaoğlu, bu öğrencilerin 13 bine yakınının da KKTC vatandaşlarından oluştuğunu kaydetti.
Sadece yabancı uyruklu değil tüm öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların bilindiğini ve 21 üniversite rektörüne ulaşarak öğrencilerin takibinde olduklarını söyleyen Amcaoğlu, yapılan çalışma ile artık öğrencilere dijital ortamda ulaşım sağlanacağını ve yapılan çalışmalarla sadece üniversitelere değil bakanlığın bünyesindeki memurlara kadar sıkıntıların direk iletileceğini belirtti.

Yabancı öğrencilerin pandemi döneminden önce part-time çalışıp herhangi vergi ödemeden muafiyetlerle tüm dünyada olduğu gibi hem eğitimini alıp hem de kazandıkları parayla harçlıklarını çıkardıklarını söyleyen Amcaoğlu, şuanda tüm dünyada yaşanan sorunlardan dolayı ülkede ve eğitimde sıkıntıların arttığını kaydetti.
“Sadece yabancı uyruklu öğrenciler değil kendi çocuklarımız için de ayni sorunlar vardır.” şeklinde konuşan Amcaoğlu, sorunları hep birlikte aşabilmenin şartlarını zorladıklarını ve planlar yaptıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir