7 Aralık 2021

Türkiye Doğu Akdeniz’de yeni bir NAVTEX ilan etti, Yunanistan panikledi

Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyetlerine ilişkin olarak Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan edilmesi sonrasında Yunanistan alarma geçti.

Yunanistan Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında acil bir toplantı yapacağı açıklandı.

Yunan ve Rum medyası da Oruç Reis’in araştırma yapacağının açıklanmasını manşetlere çekti. Türkiye ile Yunanistan arasında bulutların sertleştiğini yazan Rum medyası, Türk savaş gemilerinin de Doğu Akdeniz’de konuşlandığına dikkat çekti.

Türkiye’nin adımları karşısında Yunanistan savaş gemileçrinin de seferber edildiği bildirildi. Atina’nın, Türkiye’nin tavrı karşısında alarmda olduğu ifade edildi.

NAVTEX NEDİR?

İngilizce “Navigational text messages” ifadesinin kısaltması olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor. Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir