DOLAR

28,9459$% 0.08

EURO

31,2924% -0.19

STERLİN

36,5101£% -0.1

GRAM ALTIN

1.891,67%0,39

ÇEYREK ALTIN

3.149,00%0,31

BİTCOİN

1199751฿%0.06663

a
  • Mavi Vatan
  • Gündem
  • TDP ile TKP-YG “Toplumcu Demokrasi Partisi” adı altında birleşti

TDP ile TKP-YG “Toplumcu Demokrasi Partisi” adı altında birleşti

Toplumcu Demokrasi Partisi ile Toplumcu Kurtuluş Partisi – Yeni Güçler birleşti.

Partilerin birleşme kararı kapsamında TDP’nin adı, TKP’nin de logosu kullanılacak.

Bu çerçevede, Merkez Lefkoşa’da basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, sosyal demokratların tek çatı altında bütünleşmesi yanında diğer sol örgütler ile de ortaklaştıkları alanlarda birlikte hareket etmenin ve birlikte mücadele etmenin ülke için kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Özkunt “Bölünmek çatışmak ve birbirimizi eleştirmek kolay olandır. Zor olanı ise kişisel ve zümresel egoları bir kenara bırakıp uzlaşmak gerektiğinde özveri göstermek ve toplumun geleceği için birlikte yürümeyi başarabilmektir” dedi.

“Bugünden sonra daha güçlüyüz” diyen Özkunt bunun yeterli olmadığını diğer örgütler ile de beraber hareket etmeye ve statükoyu yıkmak için işbirliği ve ittifak modellerini geliştirmeye ve toplum için siyaset anlayışı içinde çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kıbrıs Türk Halkı’nın yıllardır kendi topraklarında söz ve irade sahibi olmak, dünyada görünür olmak, toplumsal varlığını korumak ve özgür bir yaşam sürdürmek için mücadele ettiğini ifade eden Özkunt, Kıbrıs Türk halkının artık sessizliğini bozması ve kendi ülkesinde söz ve yetki sahibi olduğunu tüm dünyaya duyurması gerektiğini söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mine Atlı da 1976 yılında kurulan, Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme erkine duyduğu saygıyla everilen bir geleneğin parçası olduklarını ifade ederek, “Artık hiç birimizin bu geleneği hayal kırıklığına uğratma lüksü kalmamıştır” dedi.

Mine Atlı, bütünleşmiş bir Toplumcu Demokrasi Partisi olarak, artık çalışmaları birlikte sürdürüp, ülkenin tüm öncelikli ihtiyaçlarına yönelik beraber hareket edeceklerini söyledi.
Gerek Güney Kıbrıs, gerekse de Türkiye’deki siyasi örgütlerle her zaman sağlıklı bir diyalog yoluyla Kıbrıslı Türklerin kendi topraklarında, güven içinde, özgür ve kendi iradesine sahip yaşam sürmesini sağlamak adına politikalarını sürdüreceklerini belirten Atlı, çözüm ve barış yönündeki çabalarına da devam edeceklerini vurguladı.

Atlı “Ülkenin barış kültürü içerisinde çok kültürlü yapısının külfet değil zenginlik olmasını sağlayan politikalar da hedefimizdir.Yabancı vatandaşların insan ticareti ve sömürüye maruz kalmadığı,ırkçılık ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya hayaliyle, Yerelde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Oryantason politikaları geliştirerek kendi kültürümüzü muhafaza ederken, Kıbrıs’a olan aitlik duygumuza paydaşlarımızı arttırarak, Dünya vatandaşı olarak yetişen çocuklar için eğitim ve kültür projelerimizi bütün adaya birlikte anlatacağız. Ülkemize ve kimliğimize olan sorumluluğumuzu hatırlatmayı teşvik eden etkinliklerimizle, Çevreye, hayvana ve insana saygıyı temel alan politikalar üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, iki partiye de kurucu başkanlık yaptığını, aynı arkadaşlarla yola çıktığına işaret etti, bugünden itibaren geleceğe baktıklarını, bugün ayrılığın bittiğini söyledi.

Çakıcı, artık yeni bir yapı olduğunu, devir teslim olarak bugünü gördüğünü, bu çerçevede bütün TDP ve TKP’lileri bu yeni bayrak altında bir araya gelmeye, mücadeleye çağırdı.

Bundan sonraki dönemde hedefin bu mücadeleyi daha da büyütmek olduğunu işaret eden Çakıcı, desteğe her zaman devam edeceğini vurguladı.

Çakıcı, birleşmenin sol için önemine işaret ederek, daha önce birlikte seçimlerde çok büyük başarılar elde ettiklerini, Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği, belediye başkanlıkları kazandıklarını anımsattı.
Yeni dönemde de ülke ve toplum için yeni bir umut olacaklarını ifade eden Çakıcı, bundan sonra da bu hedefle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
Ülkede ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılara da işaret eden Çakıcı, bu birleşmenin ülke için yeniden bir umut olduğunu kaydetti.

TDP ile TKP, tam birleşme için tüzük kurultaylarını Belediyeler seçimleri öncesinde tamamlayıp, seçimlerine bütün olarak katılmayı hedefliyor.BRT

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0