3 Mart 2021

Rumların umudu Biden yönetimi!

Eski Rum dışişleri bakanlarından ve Kıbrıs’ın eski Washington Büyükelçisi Erato Kozakou Markoulli,  ABD’nin Kıbrıs konusunda daha tutarlı ve ılımlı bir politika izleyeceği inancını dile getirdi.

Kıbrıs Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Markoulli, yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’de 40 yıllık görevi ve aynı zamanda iki kez ABD Başkan yardımcısı görevi nedeniyle Kıbrıs sorununu çok iyi bildiğini söyledi.
Bayan Markoulli şu görüşlere yer verdi:


“Biden belki de dış politikada bu kadar derin bilgileri ve deneyimleri olan tek ABD Başkandır. Dış politika ve güvenlik konularında atadığı tüm kadrosu ve çoğunun Kıbrıs ve daha geniş Doğu Akdeniz meselelerini iyi bilen deneyimli yetkililerdir ”.

“Bunun ilk örneği de Kongre’deki ilk konuşmasında Türkiye’yi göğüslemek yönünde Antony Blinken’i dışişleri bakanı olarak atamasıdır. Ancak ABD’nin izleyeceği pozisyon bizim davranışlarımıza ve göndereceğimiz mesajlara bağlıdır. İki toplumlu federasyona dayalı bir çözüm ABD’nin istediği tek çözümdür ve bu yönde, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk liderliğinin bölünme amaçlı hedeflerine karşı ısrarla onların desteğini aramalıyız”.  

Markoulli, Başkan Biden’in ABD tarihinde ve özellikle yeni tarihin en kritik anında yeni bir sayfa açtığını belirterek şöyle devam etti:
“Salgın içinde ve ekonominin şimdiye kadar yaşadığı en büyük zorluk ortasında ama aynı zamanda Amerikan halkının Donald Trump’ın izlediği bölücü politika ışığında eşi görülmemiş bir bölünme tehlikesi yaşadığı dönemde Başkan Biden bu tarihi krizi göğüslemeye davet ediliyor ve yaşanan zorluklar ve aciliyet önünde rehavete hiç zaman yok”.

“Bu nedenle Başkan Biden, Amerikan halkının birliği ve yaralarını sarması, ırkçılıkla mücadele ve 6 Ocak 2020’de ortaya çıkan renkli teröre karşı mücadele ve demokrasiye karşı oluşturulan baskının aşılması için en iyi seçeneği oluşturuyor. Çok şükür, Demokrasi zafer kazandı ve ilkeler üstün geldi”.

“Kendisini çok iyi tanıdığım yeni Başkanın en uygun politikacı olduğuna ve yaraları sararak birliği başaracağına dair hiç kuşkum yok. Yemin töreninde yaptığı konuşmasında Amerikan halkını birleştirme iradesini dile getirdi. Dolayısıyla, salgının getirdiği iç zorlukları göğüslemek, ekonomik ve ırkçılık sorunlarının çözümüne bağlı olacağına inanıyorum”.

Markoulli, Başkan Biden’ın ABD tarihinde ilk kadın Başkan Yardımcısını da atandığına ve bunun bir Afro-Amerikan olduğuna dikkat çekerek bu hareketiyle Amerikan toplumuna değişiklik, birlik ve işbirliği mesajı gönderdiğini vurguladı.

Dış politika ile ilgili olarak, görevi üstlenir üstlenmez ABD’nin dünya sahnesine güçlü bir şekilde döndüğü mesajı gönderdiğini söyleyen Markoulli, “İmzaladığı ilk uygulama kararnamelerinden biri, Paris İklim Anlaşması ve Dünya Sağlık Örgütü’ne yeniden katılma kararıydı” diye vurguladı.

Rum Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir