1 Aralık 2020

Rum liderin çözüm şartı: Türk askeri ve garantiler

Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs Rum hükümetinin hedefinin, egemenliği, toprak bütünlüğü ve anayasal düzeni üçüncü tarafların garantileri ve Türk askeri güçlerinin varlığıyla sınırlanmayacak, gerçek bir modern ve bağımsız devlet oluşturmak olduğunu iddia etti.

Atina’da dün akşam Atina Belediyesi’nin Altın Onur Madalya ile ödüllendirildiği törende konuşan Rum Cumhurbaşkanı Anastasiades, Kıbrıs sorununa gelecekte bir çözümün, ‘devletin işleyişini ve yaşayabilirliğini, etnik kökenleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarına karşılıklı saygı ruhuyla, yeniden barış, istikrar, güvenlik ve ilerleme oluşturarak bir arada yaşamayı sağlaması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Atina’nın Altın Madalyası ile ödüllendirilmesinin, Yunanistan-Kıbrıs tarihi bağlarının korunmasında bıkıp usanmadan çalıştığı görevinin altını çizdiğine dikkat çekti.

Anastasiades, Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafının, Türkiye’nin Ege’de, (Kıbrıs Rumların iddia) ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) ve son olarak Varoşa’da kapalı şehrin kıyı cephesinin açılmasıyla önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Rum lider “Yunanistan ve Kıbrıs’a yönelik tehditler, Avrupa’nın kendisine yönelik tehditlerdir.” dedi.

Rum Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir