17 Nisan 2021

Mayıs ayında yeniden kapanabiliriz uyarısı

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, ilk kapanma döneminden sonra geçen açılma döneminden farklı olarak bu kez aşının olduğunu belirterek, önlemler alınmaz ve süratli bir şekilde aşılama yapılmazsa, mayıs ayında tekrar kapanma olabileceğini vurguladı.

  Kapanmadan sonra vakaların azalmasıyla açılma süreci ve sonrasının düzgün yönetilmesi gerektiğini ifade eden Çağıner, bu nedenle Covid-19 aşısının çok önemli olduğunu söyledi.

    Dimağ Çağıner, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Açılma süreci ve sonrasının düzgün yönetilmeli”

   Dimağ Çağıner, alınan tedbirlere çok fazla dikkat edilmemesi, havaların soğuması ve virüsün mutasyona uğramasından dolayı dünyada olduğu gibi ülkemizde de vakalarda artış olduğuna dikkat çekti. Çağıner, son günlerde artan vakalar nedeniyle sağlık sisteminin zorlandığını ve tam kapanmaya gidildiğini vurguladı.

  Kapanmadan sonra vakaların azalmasıyla açılma süreci ve sonrasının düzgün yönetilmesi gerektiğini savunan Çağıner, Covid-19 aşısının önemine dikkat çekti.

“Aşılama yapılmazsa mayıs ayında kapanabiliriz”

   İlk kapanma döneminden sonra geçen açılma döneminden farklı olarak bu kez aşının olduğunu anlatan Çağıner, “Önlemler alınmazsa ve aşılama yapılmazsa, mayıs ayında tekrar kapanma olabilir” dedi.

“Özel iş yapamayınca, kamu tahsilat toplayamıyor”

   KKTC’de özel sektörün ekonomisinin eğitim, turizm ve gayrı menkulden elde edilen gelirle döndüğünü anlatan Çağıner, “Özel iş yapamayınca, kamu tahsilat toplayamıyor ve zora giriyor” diye konuştu.

“Ne kadar yavaş aşılanırsak, o kadar geç açılırız”

   Ekonominin çarklarının dönmesi için aşılamaya hız verilmesi gerektiğine vurgu yapan Çağıner, “Ne kadar yavaş aşılanırsak, o kadar geç açılırız” ifadelerini kullandı.

“45 bin aşı geldi”

   Türkiye’den ve AB üzerinden 45 bin aşı geldiğini ve 30 bin kişinin aşılandığını aktaran Çağıner, “Nüfusa oranla aşılamada iyi bir noktadayız” dedi. Çağıner, bunun devam etmesi gerektiğini, bunun için çalışma yapması gerektiğini vurguladı.

“Gelen aşılar yanında bizim de aşı getirmemiz lazım”

    Dimağ Çağıner, Türkiye ve AB’den gelecek aşılar yanında daha çok aşı için girişim yaparak doğrudan aşı gelmesi gerektiğini savundu.

“Aşıların güvenliğinin denenmesi gerek”

   Yurt dışından gelecek aşıların güvenliğinin denenmesi gerektiğine işaret eden Çağıner, devletten devlete gelen aşıları kabul etmemiz ve özelden gelen aşıların test edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Aşıları test konusunda Türkiye’den yardım almalıyız”

    Çağıner, karaborsadan alınacak aşıların düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini belirterek, “Aşıları ülkemizde test etme imkanımız yok, bu nedenle Türkiye’den yardım almalıyız” diye konuştu.

“Özel sektör aşı getirmek istiyor”

   Sağlık Bakanlığının aşı programını yaptığını ve haftada 40 bine kadar aşı yapabilecek durumda olduğumuzu anlatan Çağıner, “Özel sektör aşı getirmek istiyor ancak bu aşıların Türkiye’de denenmesi gerekir. İş insanları yanında devlet yetkilileri de gerekli girişimleri ve işlemleri yapmalı” ifadelerini kullandı.

“Aşı gelmesi için süreci yönetmek gerekiyor”

   Başbakanlığın ve Cumhurbaşkanlığının aşı gelmesi konusunda özelin önünü açacak adımları attığını ifade eden Çağıner, “Yurt dışından aşı gelmesiyle ilgili çalışmaları yönetmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Aksamazsa aşılama Eylüle kadar sürer”

   Çağıner, şu an gelen sayıya bakılarak aksamaması durumunda Türkiye ve AB’den gelen aşı sayısıyla aşılanmanın tamamlanmasını eylül ayını bulduğunu bu nedenle ekstra aşı gelmesi gerektiğini kaydetti.

“Sektörlerin açılması için aşılamaya hız verilmeli”

   Turizm ve eğitimin nisanda başlaması için aşılamaya hız verilmesi gerektiğini savunan Çağıner, “Özellikle sektördeki ilgili kişiler aşılanmalı” dedi

“Hakkımız olan aşıyı AB vermeli”

  Çağıner, Türkiye’den gelen aşının hızlandırılması yanında AB’nin bize ayırdığı hakkımız olan payı da zamanında almamız gerektiğini savundu.

“Kapanma sürdürülebilir değil aşı şart”

   Özelden de destek alarak sağlık altyapısının güçlendirilmesiyle aşılamanın hızlı bir şekilde tamamlanacağını ve ülkeni yeniden açılacağını anlatan Çağıner, “Kapanmalar bulaşın önlenmesinde ve sayısını azaltmada yardımcı ancak sürdürülebilir değil, bu nedenle aşılama yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“Özel sektör kriz yönetimi konusunda tecrübeli”

    Amaçlarının devlet yetkililerine akıl vermek olmadığının altını çizen Çağıner, “Özel sektörden geldiğimiz için organizasyon ve kriz yönetimi konusunda tecrübeliyiz. Bilgi birikimimizle doğruyu göstererek işbirliği içinde olduğumuz sorunun üstesinden gelmek istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir