29 Ekim 2020

Joe Biden Yunan konularındaki pozisyonunu ortaya koydu


Joe Biden, “Joe Biden’in Yunan kökenli Amerikalılar ve ABD-Yunanistan İlişkileri vizyonu” başlıklı seçim bildirgesinde, Demokratik parti başkan adayı olarak ABD-Yunanistan ilişkileri, Kıbrıs ve Ekümenik Patrikle ilgili pozisyonunu ortaya koydu.   
Bildirge, Biden’in Yunanistan Bağımsızlık Günü vesilesiyle 25 Mart 2009’da Beyaz Saray’da düzenlenen kutlamada yaptığı; Yunanistan ve Amerika’nın ortak değerleri, hedefleri, antik Yunanistan büyük bilim adamlarına kadar giden ortak bir geleneksel felsefeyi paylaştığını söylediği konuşmanın kısa bir bölümüyle başladı.  
Bildirgede “uzun yıllık kamu yaşamında Joe Biden’in Yunan kökenli Amerikalılar için önemli konulara uzun tarihsel bir katılımı ve ABD – Yunanistan ilişkilerini güçlendirmek amacıyla rekor sayıda desteği” olduğu belirtiliyor.
Devamla Joe Biden’in siyasi hayatında yaptıkları sıralanıyor Kıbrıs ile ilgili şu görüşlere yer veriliyor:

● Joe Kuzey Kıbrıs’ın Türk işgaline karşı gelerek siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde kapsamlı bir çözüm aracılığıyla adanın yeniden birleşmesini destekledi. 2014’de son 50 yılda ilk aktif başkan yardımcısı olarak adayı ziyaret etti ve Beyaz Sarayın Kıbrıs sorununa katılımına liderlik etti.

Bildirgede devamla Joe Biden’nın Kıbrıs konusunda neler yapmaya söz verdiği belirtiliyor:

● Joe Kıbrıs sorununa çözüm getirmek yönünde diplomatik düzeyde çalışacak.
● Joe, Yunan Ortodoks Kilisesi de dâhil küresel dini özgürlüklerin sesi olmaya devam edecek.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir