17 Nisan 2021

Dışişleri Bakanı’ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rum tarafının referanduma sunulan Annan Planı’na hayır diyeceğini geçmişte düşünmediğini belirterek, “Rum tarafına 15 senede istediği her şeyi vereceği planın reddedileceğini düşünmedim. Rumların çıkarına olduğunu ve bu planın reddetmek için geri zekalı olmaları gerektiğini düşündüm” dedi.

   Hayatında ilk defa Türkiye ile ‘Annan Planı’ döneminde ters düştüğünü ifade eden Ertuğruloğlu, “Güçlü bir Türkiye, daha dik ayakta durmamızı sağlar, bu nedenle bağlarımızı koparmaya çalışırlar” diye konuştu.

      Tahsin Ertuğruloğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Cenevre’ye görüşmelere kalındığı yerden devamı için gidilmiyor”

    Tahsin Ertuğruloğlu, BM girişimleriyle Cenevre’de yapılacak olan gayrı resmi 5+1 toplantısından bahsederek, “Toplantıya, görüşmelere kalındığı yerden devamı için gidilmiyor. Bu görüş bitti. Rum, ayrı devleti ve egemen eşitliği kabul etmediği sürece görüşmenin ne anlamı var? Yabancı temsilciler bizimle görüşmeye gelirken bayrağımızı ve Atatürk resmini görmek istemiyor. Bayrak benim namusumdur. Atatürk, adı üstündedir. Bayrağı koyarsak gelmeyecekler diyorlar. Anastasiadis, UBP’ye geldiğinde KKTC bayrağı yanına oturdu. Bir gazeteci fotoğrafını çekmek istedi izin vermedim. Nezakete nezaketle karşılık verdim” dedi.

“İnsanların milletinden gurur duyması gerekir”

    İnsanların milletinden gurur duyması gerektiğine dikkat çeken Eruğruloğlu, “Karşı tarafın milli kimliğini sevmeyenler bile saygı duymalı. Türk olmakla gurur duyuyorum. Rumlar, Rum olmasıyla gurur duymalıdır. Biz neden Rumun, boyunduruğu altına girelim? Osmanlı Kıbrıs’ı yönetti o zaman gelin sizi yönetelim mi diyelim?” ifadelerini kullandı

“İngiltere planı hikayedir”

   Basına yansıyan İngiltere’nin Kıbrıs konusundaki çözüm planı hakkında konuşan Ertuğruloğlu, “Hikayedir, gerçekliği yoktur. İngiliz’in adayla ilgili değişmeyen gerekçesi, Kıbrıs’taki iki İngiliz üs bölgesidir. Üsleri tehlikeye atmamak için Rum’u kızdırmak istemez. İngiliz’e bir şey yapamazlar ama bizim hatırımıza baş ağrısını çekmek istemez. Üslerini tehlikeye sokmamak için BM’ye Kıbrıs konusunda hata yaptıran İngiltere’dir. BM’nin hatası yüzünden AB hata yaptı” diye konuştu.

“Haiti ve Dominik Cumhuriyeti en güzel örnektir”

   Tek ada iki devlet gerçeğinin dünyaca kabul görmesi gerektiğini savunan Ertuğruloğlu, “Haiti ve Dominik Cumhuriyeti en güzel örnektir. Kıbrıs adasında da ya iki devlet olarak yola devam edilecek ya da konfederasyona gidecek” dedi.

“Halkın Partisi’nin önerilerinin uygulanabilirliği yoktur”

   Halkın Partisi’nin Kıbrıs’ta çözüm konusundaki önerilerinin akademik ve gerçekle uyuşmayan görüşler olduğuna işaret eden Ertuğruloğlu, “Halkın Partisi’nin işbirliği odaklı önerisi, iki devlet olarak kabul görülmedikçe uygulanabilirliği yoktur. İşi yokuşa sürmek istemiyorum. Müzakere eşitler arasında giderse, başarılı olur. Eşitsizlikle giderse, çok eşit olanın avantajına olur” diye konuştu.

“Türkiye ile yalnızca ‘Annan Planı’ döneminde ters düştüm”

   Hayatında ilk defa Türkiye ile ‘Annan Planı’ döneminde ters düştüğüne vurgu yapan Ertuğruloğlu, “Güçlü bir Türkiye, daha dik ayakta durmamızı sağlar, bu nedenle bağlarımızı koparmaya çalışırlar. İçimizde de var ve Rumu sempatik göstermeye çalışır” şeklinde konuştu.

“Kıbrıslı diye bir millet yoktur”

   Kıbrıslı diye bir millet olmadığını iddia eden Ertuğruloğlu, “Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğunda milleti yoktu ama vatandaşları vardı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin halen milli marşı yoktur ve Yunan milli marşını çalarlar” dedi.

“Kıbrıslı Türk milliyetçiliği de yanlıştır”

   Kıbrıslılığın milli bir kimlik değil, coğrafi ve kültürel bir kimlik olduğundan bahseden Ertuğruloğlu, “Kıbrıslı Türk milliyetçiliği de yanlıştır. Bu söylemde coğrafi bir ayrım vardır. Biz Türküz ve bizi Türk tarafı olarak kabul ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Rumların Annan Planı’na hayır diyeceğini düşünmemiştim”

   Rum tarafının referanduma sunulan Annan Planı’na hayır diyeceğini geçmişte düşünmediğine dikkat çeken Ertuğruloğlu, “Rum tarafına 15 senede her şeyi vereceği planın reddedileceğini düşünmedim. Rumların çıkarına olduğunu ve bu planın reddetmek için geri zekalı olmaları gerektiğini düşündüm” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir