2 Ağustos 2021

İngiltere’den Rumlara destek tatbikatı!

Güney Kıbrıs’ta çok sayıda Kraliyet Donanması gemilerinin katılımıyla yapılan ortak askeri tatbikat, Limasol açıklarında icra edildi. Kıbrıs’ta ilk kez Kraliyet Donanmasına bağlı bu kadar çok gemi bu tatbikata katıldı. Limasol açıklarındaki tatbikata Kıbrıs Rum Cumhuriyeti askeri unsurlarıyla bir Fransız savaş gemisi de katıldı.

Britanya güçlerinin Doğu Akdeniz’de geliştirme çerçevesinde yer alan «Littoral Response Group (Experimentation)»  (LRGX) adlı tatbikat Kıbrıs gemisinin korsanlar tarafından ele geçirilmesi senaryosuyla başladı.

Kraliyet Donanması’na ait amiral gemisi HMS Albion’dan tatbikatı izleyen Britanya Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve Ulusal Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Zervakis yaptıkları açıklamalarda tatbikattan etkilendiklerini ve memnun olduklarını dile getirdiler.

Yüksek Komiser Lillie, Kıbrıs ve Fransa’ya tatbikata katılmalarından dolayı teşekkür etti ve  bugün Kraliyet Donanmasının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığından buyana  Kıbrıs’taki en büyük varlığı olduğunu kaydetti.  
Son dönemde Kıbrıslı Rum yetkililerle arama kurtarma operasyonuna katılan HMS Enterprise’ın da adada bulunduğunu hatırlatan Yüksek Komiser Lillie, bölgeye daha başka savaş gemilerinin de geleceğini açıkladı.
 Lillie, salgın nedeniyle bu zor saatlerde alınan güvenlik önlemleri nedeniyle Britanyalı denizci ve deniz piyadelerini ve donanma komuta kademesini de tebrik etti.Rum Ulusal Muhafız Ordusu komutanı Korgeneral Demokritos Zervakis ise bugünkü tatbikatın iki ülke arasında ikili savunma programı açısından gerçekleştirilen çeşitli faaliyetleri güçlendirdiğini vurguladı.
Aynı zamanda Britanya güçlerinin bölgedeki varlığının Büyük Britanya’nın Doğu Akdeniz’de bölgesel güvenlik ve denizcilik özgürlüğünü desteklediğini ve Kıbrıs’ın özellikle gerginlik döneminde istikrar ve güvenliğin sağlanması çabalarında Britanya’yı önemli bir ortak olarak gördüğünü kanıtladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir